11 January 2011

Τако вам је то када се понашате као овце

EU zahteva da Srbija zabrani čučavce, širom zemlje nemiri


SRBIJA, 17. decembar 2010, (Njuz) – Upitnik Evropske komisije koju je Štefan File predao srpskim zvaničnicima, ne sadrži 2.483, već 2.484 pitanja, pokazuje dokument koji je jedan neimenovani službenik u Vladi Srbije dostavio medijima. Pitanje koje je Vlada želela da prikrije glasi „Da li u toaletima javnih objekata u Srbiji postoje čučavci?“.
Kako neznanično saznajemo, za postojanje ovog pitanja kriv je nekadašnji komesar EU za proširenje Oli Ren, koji je 2006. tokom posete Srbiji obišao i Exit festival.
Vest da će čučavci uskoro otići u istoriju, za kratko vreme se raširila zemljom, što je dovelo do spontanih okupljanja u većini gradova. Najkritičnije je bilo u Leskovcu gde je više hiljada ljudi u centru grada tokom protesta polomilo nekoliko WC šolja, čije je delove grupa mladića iskoristila za razbijanje izloga prodavnice sportske opreme. Na ovom protestu po prvi put se čula parola „Ne damo čučavce!“, koja je za kratko vreme postala hit u celoj zemlji, i druga najpopularnija melodija za zvono na mobilnim telefonima, odmah nakon pesme „Molitva“ Marije Šerifović.
Ništa manje kritično nije bilo ni u Čačku gde je policija ipak uspela da potisne demonstrante od najpoznatije parfimerije. U ovom gradu oformljeno je i „Društvo za zaštitu čučavaca“, čiji je primarni cilj promovisanje čučavaca u srpski brend i evropsku baštinu.
- Čučavci su deo naše tradicije, a ovoj gospodi koji slušaju Betovena i vole da sede u klozetu, želim da poručim da je zločin i pomisliti na njihovu zabranu, a kamoli raditi na tome. Ali, ako su gospoda spremna da zbog Evrope rizikuju građanski rat, u redu, samo neka ne bude posle da ih nismo upozorili – rekao je Ozren Živković, predsednik ovog udruženja.
Jedini predstavnik vlasti koji se obratio narodu ovim povodom, bio je Dragan Marković Palma, koji je demonstrante u Jagodini pokušao da uteši rečima da će čučavci biti zabranjeni samo u javnim objektima, i da niko neće sprečavati građane da ih koriste u svojim domovima, na šta su ga prisutni izviždali.
Društvo za zaštitu čučavaca podržale su brojne javne ličnosti, od kojih je najbučniji bio dr Saša Plećević, poznatiji kao dr Filgud, koji se osvrnuo i na njegov medicinski aspekt.
- Pored nesumljive tradicionalne vrednosti, čučavci u mnogome podižu zdravlje organizma. Ne treba biti neki stručnjak za fitnes, pa primetiti da su osobe iz ruralnih delova Srbije i predgrađa Beograda pa i sa ponekog fakulteta ili Doma zdravlja, gde se čučavci češće koriste, u znatno boljoj formi od „šoljaša“. Korišćenje čučavaca jača noge, prednju i zadnju ložu, listove, trbušnjake, kao i leđne mišiće. Ono što je još važnije, povećava snagu i izdržljivost organizma, a blagotvorno deliju i na osećaj za ravnotežu – rekao je dr Filgud.
Ljubav Srba prema čučavcima najslikovitije je pokazala anketa Stratedžik marketinga, po kojoj bi se 83 odsto ispitanika pre odreklo Kosova nego čučavaca.
Marko Dražić www.njuz.net

No comments: